Intensywne Warsztaty Aktorskie
10-25.07.2016

Zespół Pałacowo-Parkowy w Goszczu


Wstęp

Teatr Alatyr organizuje coroczne Intensywne Warsztaty Aktorskie - dwutygodniowy kurs dla młodych osób pragnących zgłębić swoje pasje związane z teatrem i aktorstwem. Gości nas Świątynia Artystów - zabytkowy zespół pałacowo-parkowy w Goszczu k. Twardogóry. Do Goszcza zjezdżają się nie tylko aktorzy i członkowie Teatru Alatyr, ale także liczni goście z całej Europy. W 2016 roku w warsztatach brało udział 20 uczestników oraz 17 osobowa kadra złożona z praktyków teatru: aktorów, tancerzy, specjalistów od emisji głosu i performanców.
Warsztaty odbywały się w terminach 10-24 lipca 2016.


Kadra oraz goście warsztatów

W 2016 roku w skład stałej kadry warsztatowej weszli członkowie zespołu Teatru Alatyr: Jakub Kasprzak, Julita Pasikowska, Olimpia Bogusz, Bartosz Budny, Cezary Jabłoński, Milena Kobylińska, Julia Sacharczuk, Paweł Klica, Adam Karol Drozdowski oraz Marta Zembrzuska-Kasprzak.

Dwudniowe bloki warsztatowe były prowadzone przez zaproszonych gości:

1. Noemi Berenstein - aktorka scen muzycznych, moverka, performerka. Występuje na deskach zarówno teatrów muzycznych, jak i dramatycznych. Najważniejsze spektakle/projekty ruchowe: „Chorus Line”, „Hair” w Teatrze Capitol we Wrocławiu, „Hair” w Gliwickim Teatrze Muzycznym, „Wesele” w Teatrze Śląskim im. S.Wyspiańskiego, „Słowa lotne. Bukiet piór” w Teatrze Szekspirowskim . Contact improvisation zajmuje się od 10 lat. Rezydentka w Work Center im. J. Grotowskiego w Pontederze. Uczyła się i współpracowała z wieloma choreografami: Milan Kozanek, Medhi Farajpour, Yaniv Minzer, Georg Blaschke, Idan Cohen, Kubą Lewandowskim. Obecnie współpracuje z neTTheater – teatrem tworzonym przez Pawła Passiniego.

2. Justyna Jary - aktorka, pieśniarka. W latach 2003-2008 współpracowała z teatrem Gardzienice, z którym występowała na deskach m.in. Teatru LaMaMa w Nowy Jorku, Barbican Centre w Londynie, Centrum im. Meyerholda w Moskwie, Teatrze Narodowym w Warszawie oraz w Teatrze Starym w Krakowie. W OPT Gardzienice ukończyła również dwuletnią Akademię Praktyk Teatralnych. Brała udział w międzynarodowych projektach muzycznych („The lost planet”, „Pobocza folku”, „Koncert na dachu”). Od 2010 roku jest wokalistką w zespole „Propabanda”. Obecnie współpracuje z zespołem „Sharena”, Teatrem Nowym w Słupsku oraz Teatrem Królewskim w warszawskim Wilanowie. Współtworzy niezależne przedsięwzięcie teatralne „Bajarki”, jak również pracuje nad autorskim projektem muzycznym.

3. Mateusz Berkowicz - nauczyciel fechtunku, absolwent filozofii. Posiada tytuł fechtmistrza (Maître d'Armes), nadany przez Międzynarodową Akademię Broni (AAI). Uczył się od światowej sławy fechtmistrzów - Petera Kozy, Mikea Bunke, Michaela Olivier, Zbigniewa Czajkowskiego. Specjalizuje się w historii szermierki i jej znaczeniu dla filozofii sportu. Zajmuje się choreografią walk scenicznych i przygotowaniem aktorów do scen szermierczych.

4. Kacper Gugała - recytator specjalizujący się w logopedii artystycznej; absolwent wydziały logopedii ogólnej i klinicznej Uniwersytetu Warszawskiego oraz wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. W charakterze prowadzącego warsztaty uczestniczył w w polsko-japońskim recitalu poezji Czesława Miłosza "Posłuchaj Świata" w marcu 2015 roku, gdzie współpracował z Ireną Jun. Zajmuje się sztuką słowa, kulturą i techniką mowy oraz rehabilitacją głosu i mowy.

5. Piotr Tłustochowicz – wokalista, pianista, kompozytor, finalista 6 edycji Voice of Poland. Pochodzi z Rybnika. Obecnie student 3 roku wokalistyki jazzowej w klasie dr hab. Ingi Lewandowskiej w Nysie. Współprowadzący Nysa Gospel Choir, wielokrotnie nagradzany w wielu prestiżowych festiwalach poezji śpiewanej całym kraju - w tym na Spotkaniach Zamkowych w Olsztynie, gdzie w 2011 roku otrzymał nagrodę za najlepszy debiut kompozytorski. Współpracował między innymi z Jerzym Satanowskim, Andrzejem Poniedzielskim, Zbigniewem Zamachowskim, Jackiem Bończykiem, Romanem Hudaszkiem, Piotrem Schmidt'em, czy Grzegorzem Nagórskim.

6. Bethan Mascarenhas - animatorka i aktorka, na co dzień pracuje w Venue Cymru w Llandudno w północnej Walii. Prowadzi wiele niezależnych projektów z młodzieżą w całej Wielkiej Brytanii oraz Europie; specjalizuje się w storytellingu, czyli specyficznej technice prowadzenia narracji. Współpracuje z m.in. Lowry Theatre, National Trust i BBC Radio 4.

7.Nathan Paul Rumney - absolwent the Royal Central School of Speech and Drama, kierunku Drama Applied: Theatre Education. Od lat związany z najważniejszymi teatrami dla dzieci w Wielkiej Brytanii w tym z Unicorn Theatre w Londynie i Trestle Theatre w St Albans. Animator i organizator, na co dzień zajmuje się zarządzaniem widownią w prestiżowym Young Vic Theatre w Londynie. Prowadzi warsztaty i zajęcia z młodzieżą; w ubiegłym roku był odpowiedzialny za angielskojęzyczną premierę spektaklu “Soup City”, wyprodukowanego przez Klica Productions i Teatr Alatyr w Kopenhadze.

Każdy z uczestników warsztatów miał ponadto okazję do indywidualnych konsultacji z każdym z wykładowców.