Spektakle > Skończyły nam się dni (2014)

Skończyły nam się dni (2014)


Premiera 17.05.2014 w Teatrze Akademii Teatralnej w Białymstoku


O spektaklu

Kim bylibyśmy, gdyby w sklepach zabrakło żywności, a kablami przestałby płynąć prąd? Gdyby nasze mieszkania zostały zburzone, a nasi bliscy zginęliby lub uciekli? Gdybyśmy zostali sami pośrodku ruin, głodni i zmarznięci? Co wówczas stanowiłoby o naszym człowieczeństwie?

W zawalonym schronie ukrywają się dwie osoby. Nie mają żadnych zapasów, pomysłów ani nadziei. Czekając na koniec wspominają swoją przeszłość. Ludzie, których spotkali na swojej drodze, wracają we wspomnieniach pod postacią zdeformowanych lalek. Bohaterowie po raz ostatni przeżywają w myślach swoje życie.

Skończyły nam się dni to założycielski spektakl Teatru Alatyr. Była nas czwórka. Na strychu Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku pracowaliśmy nad tekstami Króla Leara Williama Shakespeare’a, Końcówki Samuela Becketta, Drogi Cormaca McCarthy’ego, Kociej kołyski Kurta Vonneguta, Ziemi jałowej Thomasa Eliota, Apokalipsy Świętego Jana. Literackie wizje współgrały z wydarzeniami z pierwszych stron gazet. Rosjanie zajmowali Krym, w kraju narastał niepokój. My robiliśmy spektakl o końcu świata. Praca zbliżała nas do siebie. Pomagała poradzić sobie z lękiem.

Scenografię znajdowaliśmy w śmietnikach i skupach złomu. Spotykaliśmy ludzi, którzy już przeżyli swoje apokalipsy: bezdomnych pchających supermarketowe wózki wypchane śmieciami, śpiących na barłogach ukrytych między plastikowymi kontenerami, owiniętych w szmaty, niewiedzących co robić z kolejnymi godzinami. Rysy tych osób można odnaleźć w zaprojektowanych do spektaklu lalkach. Na głowie Gloucester’a czernią się nowotworowe guzy. Twarz Regany jest zniszczona alkoholem.

Obsada - Olimpia Bogusz, Milena Jabłońska

Muzyka - Szymon Domagała

Scenariusz i reżyseria - Jakub Kasprzak

Lalki i przestrzeń - Adam Karol Drozdowski


Najbliższe pokazy spektaklu:

Zobacz repertuar

Poprzednie pokazy spektaklu:

Archiwum spektakli