Spektakle > Kruk, czyli 13 strasznych opowieści dla dzieci

Kruk, czyli 13 strasznych
opowieści dla dzieci


Premiera 07.11.2016 w Gminnym Ośrodku Kultury w Lutowiskach


O spektaklu

Najstarszym i najsilniejszym uczuciem ludzkości jest strach, a ze wszystkich jego rodzajów najstarszym i najsilniejszym jest strach przed czymś nieznanym – napisał Howard Phillips Lovecraft, pisarz, prekursor fantastyki naukowej i autor opowiadań grozy. Wiedziony ciekawością człowiek od zawsze musiał walczyć ze strachem, by zgłębić niewiadome. Dlatego niesamowite, wzbudzające lęk historie są równie stare jak ludzkość. Literaturą grozy zajmowali się tak wybitni pisarze jak Fiodor Dostojewski, Charles Dickens, Edgar Allan Poe, Guy de Maupassant, Robert Louis Stevenson, a z polskich autorów np. Władysław Reymont. Niektórzy z nich pisali specjalnie dla dzieci.

We współczesnej sztuce dziecięcej estetyka grozy jest prawie nieobecna. Zakłada się, że uczucie strachu przeznaczone jest tylko dla dorosłych. A przecież historie o opuszczonych zamkach i nawiedzonych domach, jeżeli tylko dopasowane do wrażliwości dziecka, mogą być źródłem silnych i pozytywnych emocji. Niepokój i napięcie, z jakim śledzi się akcję, nie tylko dostarczają adrenaliny, ale uczą także panowania nad sobą i swoim strachem. Z taką intencją pisali swoje baśnie bracia Grimm, to było celem kultowego serialu animowanego Scooby Doo.

"Kruk, czyli 13 strasznych opowieści dla dzieci" to kilka historii z dreszczykiem przeznaczonych w szczególności dla dzieci. Przy pomocy gry świateł, lalek i teatru cieni opowiadamy o czarnym kocie, który przynosi swojemu opiekunowi nieszczęścia, o mężczyźnie, któremu śni się opuszczony dom na przedmieściach i o pogawędce, którą można podsłuchać nocą na cmentarzu. W "Kruku" groza przeplata się z humorem i groteską, a temat śmierci i cierpienia jest podawany tak, by można się było z nim oswoić. Ostatecznie wszystko jest tylko teatrem.

Kto znajdzie odwagę, żeby przyjść na spektakl?

Obsada - Zuzanna Łuczak / Milena Jabłońska, Julia Sacharczuk

Scenariusz i reżyseria - Jakub Kasprzak

Lalki i przestrzeń - Adam Karol Drozdowski

Muzyka - Szymon Domagała, Norbert Sosik / DLA KONTRASTU

Produkcja - Paweł Klica, Klica Productions


Najbliższe pokazy spektaklu:

Zobacz repertuar

Poprzednie pokazy spektaklu:

Archiwum spektakli